page tools /
Home /
<<  Resources / Tutorial Schedule
Quicklinks

~ All schedules updated for 2017-18 ~

Legacy Tutoring Schedule

Science

Course

Day

Time

Teacher

Room

PAP/Regular
Biology
Monday 3:00-3:30 Davis W319
Biology Tuesday 6:50-7:20 Ovie Y319
PAP/Regular Biology Tuesday 3:00-3:30 Kercher Y322
AP Biology Tuesday 3:00-3:30 Hurst U202
Biology Wednesday 6:50-7:20 Ovie Y319
PAP/ Regular Biology Wednesday 3:00-3:30 Kercher Y322
 Biology  Thursday  6:50-7:20  Harrell  W316
PAP/Regular
Biology
Thursday 3:00-3:30 Davis W319
 Biology  Friday  6:50-7:20 Harrell   W316
         
PAP/AP Chem Monday 7:00-7:20 Szostek S223
PAP/AP Chem Monday 3:00-3:30 Szostek S223
Chemistry Monday 3:00-3:30 Lowry S219
Chemistry Tuesday 3:00-3:30 Sudbury T222
Chemistry Wednesday 7:00-7:20 Sudbury T222
Chemistry Wednesday 3:00-3:30 Lowry S219
PAP/AP Chem Wednesday 3:00-3:30 Szostek S223
Chemistry Thursday 3:00-3:30 Sudbury T222

IPC M 3:00-3:30 Wilde Z304
IPC Tu 6:50-7:20 Wyatt W323
IPC Tu 3:00-3:30 Wilde Z304
 
Physics Monday 3:00-3:30

Fagan

U204
Physics Tuesday 6:50-7:20 Fagan U204
Physics Tuesday 3:00-3:30 Wilde Z304
Physics Wednesday 6:50-7:20 Lowry S219
Physics Thursday 6:50-7:20 Lowry S219
Physics Thursday 3:00-3:25 Hurst U202
Physics Friday by appt Davis
T219
         

Environmental Systems

Monday

6:50-7:20

Redwine

W320

 Environmental Systems

Tuesday

6:50-7:20

Redwine

W320

 Environmental Systems

Tuesday

lunch by appt

Redwine

W320

 Environmental Systems Wednesday 6:50-7:20 Redwine W320
 Environmental Systems Thursday 6:50-7:20 Redwine W320
         
Anatomy Tues or by appt. 6:50-7:20 Fagan U204
         
Astronomy  Tuesday 6:50-7:20 Ferguson Z302
Astronomy  Wednesday 6:50-7:20 Ferguson Z302
Astronomy Thursday 6:50-7:20 Wyatt W323

*AP Science Students-- please arrange tutorials with the teacher for your subject

Teachers are periodically assigned hall duty or have staff meetings before or after school.  In this case, efforts will be made to extend the time or provide an alternate time.  In some instances, tutoring may be cancelled.

Other times may be available by appointment, talk to your teacher as needed.

Social Studies

Course

Day

Time

Teacher

Room

APHG /  Govt / Comm Service
M, W 3:00-3:30 Esaili T201
APWH
M-F 3-3:30  Hudson S203 
AP Govt / AP Eco/ Economics
Tu, Th 3-3:30 Rabalais T203
Government M-Th 3-3:30 Gresham S203
Government, W. Hist Tu,Th 6:50-7:20 Owens S205
Psychology/ AP Psychology/Sociology M-Th 3-3:30 Gresham R204
         
World Geo M, Tu, W 6:50-7:20 Martin R203
World Geo M, W, Th 6:50-7:20 Sam
R201
World Geo Tu, Th 6:50-7:20 Owens  R205 
World Geo M, W 3:00-3:30 Esaili T201
W Hist  M, W 3:00-3:30 Hallack  S211
W Hist M, F 3-3:30 Anderson T204
W Hist
Tu, Th
6:50-7:20
Smith R204
AP US History
M, W, Fri
6:50-7:20 Keel R202
US History Mon, Wed 6:40-7:10 Nutley S202
US History M, W 3-3:30 Cavnar T205

 

Math

Course

Day

Time

Teacher

Room

Res Alg 1, Geom, and Math Models M-Th and after school by appt 6:50-7:20 Clark V304
         
Alg 1 B Days 6:50-7:20 McMullen W307
Alg I Monday 3:00-3:30 Perry V301
Alg I Monday 3:00-3:30 Teague W303
Alg I Monday 3:00-3:30 Eskridge W305
PAP Alg 1 Tuesday 6:45-7:20 Watson W304
Alg I Tuesday 6:45-7:20 Perry V301
Alg I Tuesday 3:00-3:30 Eskridge W305
Alg 1 Tuesday 3:00-3:30 Perry V301
Alg 1 Tuesday 3:00-3:30 Eskridge W305
Alg I Wednesday 6:45-7:20 Perry V301
PAP Alg 1 Wednesday 3:00-3:30 Watson W304
Alg I Wednesday 3:00-3:30 Teague W303
Alg I Wednesday 3:00-3:30 Eskridge W305
Alg 1 Wednesday 3:00-3:30 Perry V301
PAP Alg 1 Thursday 6:45-7:20 Watson W304
Alg 1 Thursday 6:45-7:20 Perry V301
Alg 1 Thursday 3:00-3:30 Eskridge W305
Alg 1 Thursday 3:00-3:30 Perry V301
Alg 1 Friday 3:00-3:30 Teague W303
 
Geometry Monday 6:50-7:20 Tempel W306
Geometry Monday 3:00-3:30 Fritscher W302
Geometry Monday 3:00-3:30 Eskridge W305
PAP Geometry Monday 3:00-4:00 Mullins Y301
PAP Geometry Tuesday 6:45-7:20 Watson W304
PAP Geometry Tuesday 3:00-4:00 Mullins Y301
Geometry Tuesday 6:50-7:20 Tempel W306
Geometry Tuesday 3:00-3:30 Fritscher W302
Geometry Wednesday 6:50-7:20 Tempel W306
Geometry Wednesday 3:00-3:30 Eskridge W305
PAP Geometry Wednesday 3:00-3:30 Watson W304
PAP Geometry Thursday 6:45-7:20 Watson W304
Geometry Thursday 3:00-3:30 Eskridge W305
 
Math Models and Tu 3:00-3:30 Denge V303
 Algebraic Reasoning Th 6:50-7:20 Denge V303

Alg II Monday 3:00-4:00 Mullins Y301
PAP Alg II Monday 3:00-3:45 Gross V302
Alg II Tuesday 3:00-4:00 Mullins Y301
Alg II Wednesday 6:50-7:20 Dozier Y303
Alg II Wednesday 3:00-3:30 Curry W308
Alg II Thursday 6:50-7:20 Dozier Y303
PAP Alg II Thursday 7:00-7:20 Gross V302
Alg II Thursday 3:00-3:30 Curry W308

Precal M-F 7:00-7:20 Crook Y317
Precal M & Th 3:00-3:45 Kamphaus W310
PAP PreCal and Calculus M & Th 3:00-3:45 Kamphaus W310

Statistics M, W, F 3:00-3:30 Teague W303
         
AQR M-F 7:00-7:20 Crook Y317
         

English


English I Monday
3:00-3:45
McGarr
Y305
English I Monday 3:00-3:45 Tillery Y306
English I Tuesday 3:00-3:45 Bennett Y313
English I Tuesday 3:00-3:45 Martin Y311
English I Tuesday 3:00-3:30 Panzarella Y304
English I Wednesday 6:55-7:20 Osborn T211
English I Wednesday 3:00-3:45
Tillery Y306
English I Thursday 3:00-3:45 Hennegan Y315
English I Thursday 3:00-3:45 Martin Y311
English I Thursday 3:00-3:45 McGarr Y305
English I Friday 3:00-3:45 Hennegan Y315
         
English II Monday 3:00-3:45 McGarr Y305
English II Monday 3:00-3:45 Panzarella Y304
English II Tuesday 3:00-3:45 Conlin Y308
English II Wednesday 3:00-3:45 Panzarella Y304
English II Wednesday 3:00-3:30 Conlin Y308
English II Wednesday 6:55-7:20, 3:00-3:45 Brown Y309
English II Thursday 3:00-3:45 McGarr Y305
English II Friday 3:00-3:45 Brown Y309
English II Friday 3:00-3:45 Panzarella Y304
         
English III Monday 6:55-7:20 Bentley T208
English III Tuesday 6:55-7:20 McCloud T209
AP English III Tuesday 3:00-3:30 Ryan T206
English III Wednesday 6:55-7:20 Osborn T211
AP English III Thursday 6:45-7:15 Ryanb T206
English III Thursday 6:55-7:20 Lyday T217
         
English IV Monday 6:55-7:20 Bentley T208
English IV Monday 3:00-3:45 Panzarella Y304
English IV Tuesday 3:00-3:45 Arambula Y307
English IV Tuesday 3:00-3:45 Bennett Y313
English IV
Wednesday 3:00-3:45 Panzarella Y304
English IV  Thursday  3:00-3:45   Arambula Y307 
English IV  Friday 3:00-3:45  Panzarella Y304
         

LOTE


French Tu/Th 3:00-3:30 Hulme J107
Spanish Monday 6:55-7:15 Ortega J109
Spanish Monday 3:00-3:30 Lopez J105
Spanish Tuesday 6:55-7:15 Olivas J101
Spanish Tuesday 3:00-3:30 Lopez J105
Spanish Tuesday 3:00-3:30 Suarez J103
Spanish Wednesday 6:55-7:15 Olivas J101
Spanish Wednesday 6:55-7:15 Ortega J109
Spanish Thursday 3:00-3:30 Suarez J103

 

Special Education

Lauren Darling- Tu/Th after school
Coach Bates- 6:50-7:15 and by appointment


Electives

Ms. Alverson, Tu/Th, 3-3:30
Coach Burke, Tu/W, 6:50-7:20
Ms. Chianese, M-Th, 3-3:30 by appt
Coach Cornelius, Health, M-F, 6:30-7:00 in J-106
Ms. Dearinger- A days in L-103 from 2:55-3:30 and broadcast journalism tutorials on B days from 2:55-3:30
Mr. Ferman, Tu/Th, 3-3:30
Ms. Groves, M-Th, 3-3:25 and morning by appt
Ms. Harris, M-Th, 3-4 and morning by appt
Mr. Mallett, M, Tu, Th, F, 2:55-4
Mr. Ritz, M- UIL Practice 3-4; Tu/W, 3-3:40; Th- Debate Practice, 3-5
Ms. Roberts, Tu, Th 3-3:30
Mr. Skinner, M-F, 3-3:30, N-101
Ms. Taylor, M-Th, (B days only) 3-3:30 or B day mornings by appt
Coach Word, M/Tu, 6:55-7:20, or by appt
Ms. Wyatt, Tu/Th, 2:55-3:20 or by appt


MISDMansfield ISD
605 East Broad Street
Mansfield, Texas 76063
Phone: 817.299.6300
                                www.mansfieldisd.org

Legacy High School BroncosLegacy High School
1263 N Main Street
Mansfield, TX 76063
Phone: 682.314.0600   Fax: 817-453-7653
contact the webmaster | map to campus

email page print page small type large type
powered by finalsite