page tools /
Home /
<<  Resources / Tutorial Schedule
Quicklinks

 

Legacy Tutoring Schedule

Science

Course

Day

Time

Teacher

Room

Biology Monday 3:00-3:30 Davis W319
Biology Tuesday 6:50-7:20 Kercher Y322
Biology Tuesday 3:00-3:30 Thompson S220
Biology Wednesday 6:50-7:20 Appt only  
Biology Wednesday 3:00-3:30 Thompson S220
Biology  Thursday  6:50-7:20  Harrell  W316
Biology Thursday 3:00-3:30 Davis W319
Biology  Friday  6:50-7:20 Harrell   W316
         
Chemistry Monday 3:00-3:30 Stanley S219
Chemistry Tuesday 6:50-7:20 Szostek S223
Chemistry Tuesday 3:00-3:30 Sudbury T222
Chemistry Wednesday 6:55-7:20 Sudbury T222
Chemistry Wednesday 3:00-3:30 Stanley S219
Chemistry Thursday 3:00-3:30 Sudbury T222
Chemistry Friday 3:00-3:30 Szostek S223

IPC Wed and Thurs 6:50-7:20 Wilde Z304
IPC Wed and Thurs 3:00-3:30 Wilde W323
 
Physics Monday 3:00-3:30

Fagan

U204
Physics Monday 3:00-3:30 Fagan U204
Physics Tuesday 3:00-3:30 Lowry U202
Physics Wednesday 6:50-7:20 Wilde Z304
Physics Thursday 6:50-7:20 Wilde Z304
Physics Thursday 3:00-3:30  Lowry U202
         

Environmental Systems

Monday

6:50-7:20

Redwine

W320

 Environmental Systems

Tuesday

6:50-7:20

Redwine

W320

 Environmental Systems

Tuesday

lunch by appt

Redwine

W320

 Environmental Systems Wednesday 6:50-7:20 Redwine W320
 Environmental Systems Thursday 6:50-7:20 Redwine W320
         
Anatomy Tues or by appt. 6:50-7:20, 3:3:30 Fagan U204
         
Astronomy  Monday 6:50-7:20 Ferguson Z302
Astronomy Monday 6:50-7:20 Wyatt Y319
Astronomy Tuesday 6:50-7:20 Wyatt Y319
Astronomy  Wednesday 6:50-7:20 Ferguson Z302
Astronomy Thursday 6:50-7:20 Wyatt Y319

*AP Science Students-- please arrange tutorials with the teacher for your subject

Teachers are periodically assigned hall duty or have staff meetings before or after school.  In this case, efforts will be made to extend the time or provide an alternate time.  In some instances, tutoring may be cancelled.

Other times may be available by appointment, talk to your teacher as needed.

Social Studies

Course

Day

Time

Teacher

Room

AP Govt / AP Eco/ Economics
Tu, Th 3:00-3:30 Rabalais T203
Government Tu-Th 3:00-3:30 Gresham T205
Government, W. Hist M/W 6:45-7:15 Beckler J104
Govt A days- Th or F 3:00-3:30 Asato T206
         
World Geo W, Th 6:45-7:15 Martin R203
World Geo, Sociology Tu, W, Th 6:45-7:15 Sam
R201
World Geo Tu, Th 6:45-7:15 Owens  R205 
World Geo M, W 3:00-3:30 Esaili T201
World Geo Tu, W 3:00-3:30 Bookman R204
         
W Hist M, Tu, W 3:00-3:30 West S211
W Hist  Tu, Th 3:00-3:30 Hallack  S205
W Hist B days 3:00-3:30 Anderson T204
W Hist
Tu, Th
6:45-7:15
Smith S206
         
AP US History
M, W
6:45-7:15 Keel R202
US History M, W 6:45-7:15 Nutley S202
US History M, W 6:55-7:15 Prater S207
US History Tu, W 6:55-7:15 Rema S203
US History M, Tu, W 3:00-3:30 West S211
US History M-F 3:00-3:30 Cogdill S204

 

Math

Course

Day

Time

Teacher

Room

Res Alg 1, Geom, and Math Models M-Th and after school by appt 6:50-7:20 Clark V304
         
Alg 1 Monday 6:45-7:20 Eskridge V301
PAP Alg I Monday 3:00-4:00  Gross V302
Alg I Tuesday 6:45-7:20 Eskridge V301
PAP and Alg 1 Tuesday 6:45-7:20 Watson W304
Alg I Tuesday 7:00-7:20 McMullen  W307
Alg I Tuesday 3:00-4:00 Sanchez   W311
Alg I Wednesday 6:45-7:20 Eskridge V301
PAP and Alg 1 Wednesday 6:45-7:20 Watson W304
Alg I Thursday 7:00-7:20  McMullen W307
PAP Alg 1 Thursday 7:00-7:20 Gross  V302
PAP and Alg 1 Thursday 6:45-7:20 Watson W304
Alg 1 Thursday 6:45-7:20 Eskridge V301
Alg 1 Thursday 3:00-4:00 Sanchez   W311
Alg 1 Friday 6:45-7:20 Eskridge V301
 
Geometry Monday 6:50-7:20 Tempel W306
Geometry Monday 3:00-3:30 Shortes W305
PAP Geometry Monday 3:00-4:00 Mullins Y301
Geometry Tuesday 6:50-7:20 Tempel W306
PAP Geometry Tuesday 3:00-4:00 Mullins Y301
Geometry Tuesday 3:00-3:30 Shortes W305
Geometry Wednesday 6:50-7:20 Tempel W306
Geometry Wednesday 3:00-3:30 Frederick W302
Geometry Thursday 3:00-3:30 Frederick W302
 
Math Models Tuesday 6:50-7:20 Denge V303
  Friday 3:00-3:30 Denge V303

Alg II Monday 3:00-4:00 Shortes W305
PAP Alg II Monday 3:00-3:45 Gross V302
Alg II Tuesday 6:50-7:20 Denge V303
Alg II Tuesday 3:00-3:30 Shortes W305
Alg II Wednesday 6:50-7:20 Dozier cafeteria
Alg II Wednesday 3:00-3:30 Curry W308
Alg II Thursday 6:50-7:20 Dozier Y303
PAP Alg II Thursday 7:00-7:20 Gross V302
Alg II Thursday 3:00-3:30 Curry W308
Alg II Friday 3:00-3:30 Denge V303

Precal Tu-F 7:00-7:20 Crook Y317
PAP PreCal and Calculus M & Th 3:00-3:45 Kamphaus W310

AQR & AP Statistics M, Th 3:00-3:45 Teague V303
         
AQR Wednesday 3:00-3:30 Frederick W302
         

English


English I Monday
3:00-3:30
McGarr
Y305
English I Monday 3:00-3:30 Bennett Y313
English I Tuesday 6:55-7:15 McGarr Y305
English I Tuesday 3:00-3:30 Black Y306
English I Tuesday 3:00-3:30 Hennegan Y315
English I Tuesday 3:00-3:30 Tillery Y309
English I Wednesday 3:00-3:30 Bennett Y313
English I Thursday 3:00-3:30 Hennegan Y315
English I Thursday 3:00-3:30 Black Y306
English I Friday 3:00-3:30 Tillery Y309
         
English II Monday 6:55-7:15 Conlin Y308
English II Monday 3:00-3:30 Schanzer Y304
English II Tuesday 3:00-3:30 Ryan T207
English II Tuesday 3:00-3:30 Panzarella Y311
English II Wednesday 3:00-3:30 Conlin Y308
English II Thursday 3:00-3:30 Panzarella Y311
English II Friday 3:00-3:30 Ryan T207
English II Friday 3:00-3:30 Schanzer Y304
         
English III Monday 6:55-7:15 Lyday T217
English III Tuesday 6:55-7:15 McCloud T209
English III Tuesday 6:55-7:15 Osborn T211
AP English III Tuesday 3:00-3:30 Ryan T207
English III Wednesday 6:55-7:15 Osborn T211
English III Thursday 6:55-7:15 Lyday T217
English III Friday 6:55-7:15 McCloud T209
AP English III Friday 3:00-3:30 Ryan T207
         
English IV Monday 6:55-7:15 Bentley T208
English IV Monday 3:00-3:30 Arambula Y307
English IV Monday 3:00-3:30 Bennett Y313
English IV Tuesday 3:00-3:30 Panzarella Y311
English IV Wednesday 3:00-3:30 Bennett Y313
English IV
Wednesday 3:00-3:30 Arambula Y307
English IV  Thursday  3:00-3:30 Panzarella Y311
English IV  Friday 6:55-7:15 Bentley T208
         

LOTE


French Tu, Wed 3:00-3:30 Hulme J107
Spanish Monday 3:00-3:30 Ortega J109
Spanish Tuesday 6:55-7:15 Olivas J101
Spanish Tuesday 3:00-3:30 Lopez J105
Spanish Tuesday 3:00-3:30 Suarez J103
Spanish Wednesday 6:55-7:15 Olivas J101
Spanish Thursday 3:00-3:30 Ortega J109
Spanish Thursday 3:00-3:30 Lopez J105
Spanish Thursday 3:00-3:30 Suarez J103

 

Special Education

Coach Bates- 6:50-7:15 and by appointment


Electives

Coach Burke, M/W, 6:50-7:20
Ms. Chianese, M-Tu, 3-3:30
Coach Cornelius, Health, M-F, 6:30-7:00 in J-106
Ms. Dearinger- A days in L-103 from 2:55-3:30 and broadcast journalism tutorials on B days from 2:55-3:30
Mr. Ferman, Tu/Th, 3-3:30
Ms. Groves, Tu/Wed, 3-3:30
Ms. Harris, Tu/Th, 3-3:30
Mr. Mallett, M, Tu, Th, F, 2:55-4
Mr. Ritz, M/W 3-4
Ms. Roberts, Tu, Th 3-3:30
Mr. Skinner, M-F, 3-3:30, N-101
Ms. Taylor, M-Th, (B days only) 3-3:30
Coach Word, M/Tu, 6:55-7:20, or by appt
Ms. Wyatt, Tu/Th, 2:55-3:25


MISDMansfield ISD
605 East Broad Street
Mansfield, Texas 76063
Phone: 817.299.6300
                                www.mansfieldisd.org

Legacy High School BroncosLegacy High School
1263 N Main Street
Mansfield, TX 76063
Phone: 682.314.0600   Fax: 817-453-7653
contact the webmaster | map to campus

email page print page small type large type
powered by finalsite